Tråkinlägg

Idag är jag inte på humör, p.g.a. orsaker som jag inte tänker gå in på här.

Jag vaknade till ljudet av någon slipmaskin (?). De håller på att fixa (läs: blåsa ut köken) i lägenheten som ligger vägg i vägg och i den lägenheten ovanpå den lägenheten där det brann i för snart 2 veckor sedan (hmm, konstig mening, hoppas ni fattar).

Just nu håller jag på att tvätta och det är lika segt som vanligt. Idag när jag kom till tvättstugan så fick jag äntligen de bra maskinerna (man får inte välja numera) men säg den lycka som varar. Då strulade naturligtvis den ena tvättmaskinen, någon som tvättat innan mig hade gjort något konstigt, så jag fick köra klart ett gammalt program (som den förra hyresgästen alltså tvättat på, men inte verkar ha kört klart) eftersom det inte gick att byta till ett nytt (?????).

Jag har inte ens lust att gå ut och motionera idag, får väl se om jag tvingar ut mig sedan när jag tvättat klart. Jag känner inte ens någon glädje över att det nyss ringde en tjej från ett hotell här i centrala stan. Hon vill träffa mig på torsdag, och naturligtvis ska jag gå dit, men jag lär inte få detta jobb heller. Snart ger jag mig ut och rånar en bank i ren desperation.

Nu ska jag gräva ner mig en stund. Eller nåt. *gaaah*

Ja, jag varnade er för ett tråkinlägg. ;)

2 Kommentarer

2 kommentarer

  1. Jonas skriver:

    Jag hoppas på det bästa på torsdag! :) Varje chans till jobb är ett kliv framåt, och till slut så ”händer det” bara, och så är man där på en arbetsplats. Det är ju lustigt hur fort och lätt det kan gå, så jag hoppas att det ska gå vägen den här gången då. :) Jag ska hjälpa dig att bli på bättre humör senare idag. ;)

  2. Anna skriver:

    Så spännande! Ska hålla tummarna på torsdag!

    Klart du får jobbet!

    Och det är inte konstigt att du känner som du gör! Du har ju ändå haft en rätt omtumlad vinter och vår.

    // Många kramar

Kommentera

Använd gärna Gravatars i kommentarerna.

XHTML: Dessa kan du använda: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>