Juldagen

Nu när jag skriver detta så har det hunnit bli juldagen.

Jag åkte söderut i torsdags kl. 06. Då hade jag inte sovit en blund på hela den natten. Jag kunde bara inte somna.

På Arlanda hade jag ca 5 timmars väntetid så jag passade på att ta in på Rest and Fly i ca 2½ timme. Men dessvärre så hade jag svårt att somna även där, jag somnade de sista 45 minuterna. Men det var verkligen ett toppenställe att ta in på om man är trött och behöver vila sig en stund.

Strax efter 12 skulle flyget till Ronneby gå. Innan vi skulle lyfta så sa kaptenen att det var ett sånt oväder i Ronneby så att det kanske inte ens skulle gå att landa där. Det var inget vidare besked att få. Men vi fick landa när vi väl kom fram, men han fick landa från ”andra hållet” på landningsbanan så att säga. Det var en väldigt vinglig landning eftersom det blåste så mycket, men det gick bra. Fast jag var väldigt rädd där ett tag. Piloten fick applåder av alla passagerare. :) Pappa var och hämtade mig, som vanligt. Jag träffade även brorsan som jag inte träffat sedan i februari. Han är ju hemma från Oslo nu.

På kvällen firade jag lite jul med barnen och deras pappa. Jag blev bjuden på julmat där och jag fick 2 paket, ett halsband och choklad.

Julafton firade jag med mina föräldrar, min farmor och med mina syskon med familjer. Trevligt, som vanligt. :)


Bild på min tallrik med julmat. Jag orkade faktiskt bara denna portion, ja faktiskt knappt ens det.


Julklapparna var inte så många i år faktiskt.


Kalle och co på TV. :) Detta är nog min favoritscen. ;)


Jag fick några paket. :)


Detta fick jag. Det som inte syns på fotot är ett presentkort från H&M, halssmycket och chokladasken från barnen.

Senare idag, juldagen, så ska jag vara med barnen. :) Jag vet inte riktigt vad vi ska hitta på, men det ger sig väl. :)

4 Kommentarer

4 kommentarer

  1. Jonas skriver:

    Kul bilder, och att se rummet på Rest & Fly, och din jultallrik. :) Hoppas ni kommer på något kul på juldagen! När jag var liten som dina barn brukade jag gilla att leka med klapparna eller bara ta det lugnt. Du får låta Emmy göra en snöängel eller nåt. ;)

    Många kramar! Saknar och älskar dig! <3

  2. Micke skriver:

    Kul se julbilder! Men blev inte mycket sömn för dig..

  3. Helena skriver:

    Vilken tur att landningen gick såpass bra i alla fall! God fortsättning! :)

  4. Helena skriver:

    Kikar in och önskar Gott Nytt År! :)

Kommentera

Använd gärna Gravatars i kommentarerna.

XHTML: Dessa kan du använda: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>