Torsdagens andra blogginlägg kommer nu. :p
I morse var jag jättetrött. Så går det när man sitter uppe halva natten framför datorn och sen läser en stund. Klockan var 02.30 innan jag släckte sänglampan. Klockan 07.15 ringde mobilalarmet. Jag gick upp och väckte skolbarnen och gick sedan och la mig en stund till, närmare bestämt i drygt 1 timme. Då var det bara att kliva upp igen och väcka yngsta dottern.
Äldsta dottern skulle vara hos tandläkaren vid 9.40 så jag mötte upp henne vid skolan strax innan. Hon hade inga hål alls, vilket kändes skönt. :) Nu dröjer det 1 år tills nästa tandläkarbesök.
Efter det återgick dottern till skolan, jag och E fortsatte ner till Systembolaget och Ica Maxi. Hittade lite häftiga växter på vägen dit som jag bara var tvungen att fota. :D Men det kommer upp på Flickr någon annan dag, har inte hunnit med att föra över bilderna till datorn ännu.
På Systemet köpte jag några öl som ska drickas nu i helgen. På Ica Maxi köpte jag mat och lite godsaker inför helgen.
Vi gick hem och lämnade varorna och sedan gick vi ner till mina föräldrar där min mamma hjälpte mig med att lägga upp ett par nya byxor. Jag är så kort (154 cm) så alla byxor som jag köper måste läggas upp. :( Men jag var ju tvungen att ha mig ett par nya eftersom jag gått ner så pass mycket i vikt att alla mina gamla byxor blivit för stora.
Efter en liten stund gick vi hem igen. Jag har gått mycket idag, totalt 90 min. :)
Det har däremot inte blivit något städat här idag, jag tar det imorgon förmiddag när jag inte har några barn här hemma som kan stöka ner direkt. Senare på eftermiddagen ska jag köra och möta upp Jonas på flygplatsen. Härligt! :)
Men framsteg i alla fall! Du somnade inte med boken i ansiktet. :D
Du och E gick till Systemet? *gråter* ;)
Vilket trevligt ”problem” med byxorna ändå, och jättebra promenerat! :)
Ses imorgon! Kram! :)
Hinner dina barn till skolan när du väcker dom 7.15?? Nathalie ”måste” upp kl 6.45, annars ”hinner” hon inte. Haha.
Ja, de hinner. De bara klär på sig och äter lite. Vad gör Nathalie innan?
Ja, typ mycket. Håret måste ligga perfekt. Så måste hon äta i lugn och ro.