Premiärdoppat oss!

Idag var vi på ”Gläntan” och badade för första gången i år. Jag trodde att det skulle vara kallt, men det var det inte. Det var riktigt skönt. Det är så härligt där, en underbar sandbotten utan tång och stenar.

Till middag hade vi tacopaj. Jag gjorde ett litet avsteg från mitt LCHF:ande idag (det är ju vetemjöl i pajdegen).


Jonas lägger tomater på pajen.


Nu läggs osten på.


Klart.

Vill du ha receptet på pajen så finns det hos Jonas.

4 Kommentarer

4 kommentarer

  1. Anna skriver:

    Såg himla gott ut!

    Vi är antingen på ” pottan ” eller
    ” hemlunda ” eller ” gläntan ” och badar, fast i dag när vi var hos syster, blev det
    ” hemlunda ”.

    // Kram

  2. Jonas skriver:

    Hemlunda var det verkligen längesedan jag var till! Senast var någon gång i min barndom, frågan är om det inte var före tonåren också, haha. Jag och Ullis har däremot kört förbi där en gång när jag visade runt Ullis lite.

    Personligen föredrar jag att bada i havet framför allt annat, men nackdelen är ju som bekant att det lätt är kallare i sådant vatten. Men inte så farligt idag däremot, som sagt! :)

  3. Sandra skriver:

    Pajen såg jättegod ut!

  4. Budda skriver:

    Fin paj ni hade! :)

    Är det gott med kallt shot? :)
    Jag har aldrig smakat ´hot shots´.

Kommentera

Använd gärna Gravatars i kommentarerna.

XHTML: Dessa kan du använda: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>