Tisdag

Sitter här och kikar på en dokumentär från UR-programmet ”Om Barn”. Det handlar om adoptioner.

Har varit ute på en 40 minuters rask promenad idag. Jag har nyss ätit lite brunch, det blev 2,5 pannbiffar, 2 ägg och 2,5 skivor halloumi.

I helgen var jag ju nere i söder. Jag sov inte många minuter natten till fredagen. Kl. 03 gav jag upp och klev istället ur sängen och in i duschen. Vid 04.30 gick jag till taxin. Kl. 05 kom den och hämtade mig. Kl. 13.15 landade jag i Rby och blev mött av pappa och barnen.

Senare på fredagseftermiddagen var jag och barnen nere i Mörrum och la en ros vid morfars minnesplats.

På lördagen träffade jag mormor, farmor, systrar, osv. Vi åt lite mat och fikade.

I söndags åkte jag hem igår och igår var det dags att jobba igen. Denna vecka händer inte så jättemycket, förutom jobb hela helgen.

Nu ska jag in i duschen och köra igång en maskin tvätt.

2 Kommentarer

2 kommentarer

  1. Tessan skriver:

    Jag måste oxå åka och se morfars minnesplats, har inte varit där sedan begravningen.
    Jag ska med jobba helgen nu som kommer, utom på lördagen som jag har bytt bort :)

  2. Anna skriver:

    I somras när vi skulle grilla hos mamma och pappa. Hade mamma tagit fram en haloumi ost. Sedan sa hon:

    Vi kan ju ta och grilla den här ” Halogen osten ” också.

    Min systerdotter tittade på henne, som att mommo inte var klok. Och frågade vad hon sa. Då blev mamma irriterad och sa:

    Ni, vet mycket väl vad jag menar! Den här haloween osten!

    :D

    // Kram

Kommentera

Använd gärna Gravatars i kommentarerna.

XHTML: Dessa kan du använda: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>