Idag fyller Jonas 33 år. Vi har nyss provsmakat ett varsitt litet glas av rödvinet som han fick av sina föräldrar. Han fick såklart några paket av mig också, med lite saker. Inga märkvärdiga saker, men det är tanken som räknas. ;)
Nu ikväll har då Jonas föräldrar samt Jonas syster med barn varit här och uppvaktat. Vi fikade såklart. Jag nöjde mig endast med glass. Äter inte kakor (pga vetemjölet). Egentligen borde jag inte äta glass heller (sockersuget) men som sagt, jag tog lite.
Han fick bl.a. denna ljuslyktan av sina föräldrar:
Det är lite lustigt, för vi hade pratat om att köpa en sån här, men ännu inte kommit till skott. Och det var ju tur.
Han fick också ett tryffelsalt, som påminde om BBQ i lukten. Någon som har tips på hur man kan använda det?
Tidigare idag var jag på ett gym här, så nu är jag medlem där. Har t.o.m redan betalt min första 1,5 månad. Tjejen som jag pratade var jättetrevlig, vi pratade om vad jag ville uppnå med träningen (= få styrka i axlar och rygg pga mitt jobb, få en fastare kropp, få en bättre kondition, må ÄNNU bättre än nu). Jag vill också träna upp mage (få en midja), bak, triceps. Gruppträningar som jag vill gå på är: gympa, core, body-pump, step, aerobics, body-combat, mm). Jag vill göra allt NU! Body-combaten är jag mest sugen på. ;) På måndag ska jag träffa en tränare som ska hjälpa mig att få ihop ett träningsprogram i styrkedelen. Jag kommer fortfarande att simma varje onsdag.
Alltså, ha inte för bråttom. Det låter jättebra med din träning men ta det lugners. Jag har varit typ bodybuilder i mitt tidigare liv, jag vet.
Och tänk på att vila, det är i vila som musklerna växer. Inte samma muskelgrupp två dagar i rad.