En trevlig fredags-eftermiddag/kväll!

Världens bästa sambo bjöd mig på spa och middag ikväll.

Vi började med spa på Pite Havsbad:


Massagebänken inne i behandlingsrummet. Alldeles bredvid fanns badkaret. Under tiden den ena fick massage så fick den andra bada/bubbla i ett aromabad.


Vi bjöds på lite kaffe och frukt. 


Här var vi.

Sedan blev det middag på Järnspisen. Eller after work rättare sagt.


I flaskorna var det vatten (att dricka) och 2 olika dressingar.

Till förrätt fick vi cronichons (små, salta gurkor). älgköttskorv, oliver samt olika sallader. Bl.a. en sillsallad med potatis som var helt ljuvlig! Allt detta serverades vid bordet.


De olika salladerna.

Till huvudrätt fick vi paella och en kasslergryta. Kasslergrytan (och särskilt såsen) var underbar! Mums! Till efterrätt blev det en lingonkaka med cream cheese-frosting. Ännu en smaksensation!

Jag älskade inredningen också. Man satt i ett utrymme, ungefär som ett ”valv”, som var klätt med stenar. Möblerna bestod av vita stolar i olika former och storlekar till varje bord. Hemtrevliga, vävda dukar på borden. HÄR kan ni se lite av inredningen.

Har ni vägarna förbi Järnspisen i Piteå så måste ni beställa en after work-meny!

 

6 Kommentarer

6 kommentarer

  1. filuran skriver:

    Älgköttskorv, det har jag funderat på om jag kan göra själv hemma men aldrig kommit längre än till fundering.

    Var det gott?

  2. Lotta skriver:

    Kanske man skulle prova nån gång. Vi är alldeles för dåliga på att gå ut & äta men kanske man tar sig dit nån fredag!

  3. Micke skriver:

    Låter som en helt perfekt fredag det där!

  4. Sandra skriver:

    Det låter helt underbart!

  5. Nett skriver:

    Men så gott det där ser ut.. :)

    Japp, nog var det babben jag träffade igår ;)

  6. Petra skriver:

    Oj det där såg verkligen härligt ut!! :) Nya Bodycombat realesen är på väg. Vi släpper den om 2 veckor :) den 27e. Missa inte det :)

Kommentera

Använd gärna Gravatars i kommentarerna.

XHTML: Dessa kan du använda: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>