Lördag

Idag har det varit riktigt höstväder ute, regn och blåst. Jag hade egentligen tänkt att gå till Ica Maxi och handla idag, men när jag såg dagens prognos igår kväll på TV:n så ändrade jag om i min planering.

Så dagen har istället ägnats åt städning av hela lägenheten, dvs. dammsugning, golvtorkning och dammning. Jag dammade t.o.m. i badrumsskåpet.

Till middag hade vi pommes med stekt korv till. Jag var egentligen sugen på tzatziki till det, men det fick jag hoppa över eftersom jag inte hade ingredienser till det, och jag kom ju inte iväg till Ica Maxi, som sagt. Jag ska handla imorgon istället, men då vill jag inte äta tzatziki eftersom jag kanske riskerar lukta vitlök på måndag och då får jag kanske ingen puss av Jonas. ;)

När vi skulle äta middag så tände jag lite ljus. Det var så mysigt att sitta och äta så. :)

Vi har också ätit kanelbulle idag. Det är ju kanelbullens dag imorgon, men jag försöker hålla på att vi endast äter godsaker på fredagen och lördagen, alltså åt vi det en dag i förskott.

Imorgon hoppas jag verkligen inte att det ska regna som det gjort idag, jag behöver handla hem en del. På måndag har jag inte tid att handla, för då är det tvättid mellan 15-19. Sedan är det bara att vänta in Jonas som dyker upp här omkring kl. 23.30, skulle jag gissa.

Nu ska jag lägga upp detta innan lördagen hinner övergå till söndag.

4 Kommentarer

4 kommentarer

  1. Jonas skriver:

    Vad mycket det låter som att du hunnit med idag ändå, trots att det inte blev någon tzatziki. :) Jag kommer nog att få ta min städning imorgon istället. Jag kommer att landa hos dig 22:30 enligt schemat här, så ja, någon gång mellan ca 23-23:30 skulle jag väl tro. :)

  2. mandelen skriver:

    Tänk att lördagar alltid ska vara städdagar :)

    Mysigt med levande ljus. Det har jag aldrig. Mina barn blir helt fixerade av att blåsa ut dom då :D

    Kram på dig KanelbULLISO <3

  3. Sandra skriver:

    Synd att det inte finns någon affär kvar där uppe:)

  4. admin (ulliso) skriver:

    Kram på dig också, söta mandelen. :)

Kommentera

Använd gärna Gravatars i kommentarerna.

XHTML: Dessa kan du använda: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>