Fredag

Det kändes konstigt och framför allt tomt att vakna upp helt ensam i sängen i morse. :( Den senaste veckan har jag  ju varit lite bortskämd med att bara kunna vända mig om/sträcka ut armen för att känna Jonas bredvid mig. Nåja, bara några veckor till så får jag uppleva det igen.

Igår flög jag då hem. Hade ställt alarmet på 06.30, men vi kom upp först en liten stund senare. ;) Jag duschade lite snabbt och åt en lika snabb frukost. Flygtaxin skulle hämta upp mig kl. 08.25 utanför Skoogs Hotell. Jonas följde med mig dit. :) Jag fick åka med en tjej denna gång. Nästan framme på Kallax så fick jag ett sms från SAS att planet var försenat och skulle avgå en kvart senare. Men planet avgick ännu lite senare, ungefär vid 10.30 (skulle eg. avgått kl. 10).

Var framme på Arlanda ca 11.45. Jag gick direkt till Max eftersom jag var hungrig. Jag testade den nya Hot American. Den var stark och god. :) Helt klart godkänd.

Sen var det väntetid på Arlanda igen. Mitt plan skulle avgå 15.10, men jag fick återigen ett sms från SAS att planet var försenat, denna gång i 10 minuter.

Tur att man bokade så att det var gott om tid mellan planen, jag skulle blivit jättenervös om det var tighta byten. Nej, då sitter jag hellre av en väntetid på 3 timmar även om det är tråkigt, speciellt som mitt batteri här i laptopen snabbt tar slut. Men å andra sidan så finns det ju vägguttag på Arlanda att tillgå om man verkligen vill. Och det får bli så att jag köper mobilt internet att ha till laptopen när jag reser.

Nåja, jag var iallafall ”hemma” här vid 16.30 (men det känns inte hemma här längre, jag kan bara instämma i Piteås slogan: ”Det är hit man kommer när man kommer hem”).

Mamma och pappa mötte upp mig på flygplatsen. De körde mig även till Ica Maxi så jag kunde få lite hemhandlat. Resten av kvällen tillbringades framför datorn. Det har varit skönt att ha i princip datorfria kvällar nu i några dagar, men nu får man umgås så ett tag igen.

Jag fotade förresten en massa i Piteå: klicka HÄR .

4 Kommentarer

4 kommentarer

  1. Anna skriver:

    Håller med dig. Tighta byten mellan blan, kan göra en nervös. Spec om ett plan är försenat!

    // Kram

  2. Anna skriver:

    Underbara bilder!

    // Kram

  3. Andreas skriver:

    Jag hoppas ni kan flytta ihop när tillfället kommer. Jag och exet hade mestadels ett distansförhållande under flera år och den smärtan rekommenderar jag sannerligen inte. ;)

    Fina bilder!

  4. Helena skriver:

    Fina bilder! :)

Kommentera

Använd gärna Gravatars i kommentarerna.

XHTML: Dessa kan du använda: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>